Wiatrometr.pl

Baza wiedzy

Usługa "Obsługa rocznego pomiaru wiatru"

 

Do kogo adresowana jest usługa "Obsługa rocznego pomiaru wiatru"?

Usługa "Obsługa rocznego pomiaru wiatru" jest adresowana do osób, które zdecydowały się na przeprowadzenie rzeczywistego pomiaru wiatru w swojej lokalizacji. Taki rodzaj pomiaru pozwala wyliczyć najdokładniejszą prognozę produkcji energii elektrycznej, którą wyprodukują wybrane przez Ciebie turbiny wiatrowe w Twojej lokalizacji.

Pamiętaj, że nie bez powodu, inwestycje w duże turbiny wiatrowe są poprzedzane rocznym lub dwu letnim pomiarem prędkości wiatru. Tylko na podstawie takich pomiarów banki są skłonne do udzielania kredytów na tego rodzaju inwestycje. Więcej informacji o znaczeniu dokładnego pomiaru wiatru w miejscu planowanej inwestycji znajdziesz w rozdziale "Podstawy fizyki wiatru".


 

Czy aby skorzystać z usługi muszę posiadać urządzenie do rejestracji prędkości i kierunku wiatru?

Tak. Usługa "Obsługa rocznego pomiaru wiatru" umożliwia analizę danych z pomiaru prędkości i kierunku wiatru oraz przygotowuje prognozy produkcji energii elektrycznej dla wybranych turbin wiatrowych w oparciu o dane z rzeczywistego pomiaru wiatru. Aby móc korzystać z tej usługi musisz zakupić najpierw urządzenie rejestrujące prędkość i kierunek wiatru, które tych danych dostarczy. 


 

Jakie urządzenie muszę zakupić aby skorzystać z usługi?

System nasz współpracuje z kilkoma urządzeniami do rejestracji prędkości i kierunku wiatru różnych producentów. Lista tych urządzeń jest systematycznie rozszerzana i jest dostępna w rozdziale "Urządzenia do rejestracji prędkości i kierunku wiatru". 

Jeśli jeszcze nie zakupiłeś takiego urządzenia, polecamy w pierwszej kolejności zapoznanie się z rejestratorami produkowanymi przez WIATROMETR.PL, które są dostępne w naszym sklepie internetowym oraz poprzez naszych partnerów na terenie Polski. Urządzenia te, zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o przeprowadzaniu dokładnych pomiarów prędkości i kierunku wiatru. Rejestratory te pracują w trybie ciągłym, zliczając każdy pojedynczy obrót sensora prędkości wiatru. Dzięki temu rejestrowane dane są bardzo dokładne. Urządzenia te są w pełni wodoszczelne i pyłoszczelne i mogą pracować w każdych warunkach atmosferycznych oraz oferują bardzo wygodny sposób przenoszenia danych. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie naszego sklepu pod adresem sklep.wiatrometr.pl

Co bardzo ważne, do każdego urządzenia do rejestracji prędkości i kierunku wiatru produkowanego przez WIATROMETR.PL dokładamy kupon z kodem aktywującym opisywaną usługę na rok czasu bez dodatkowych opłat.


 

Gdzie powinienem zainstalować urządzenie do rejestracji prędkości i kierunku wiatru?

Urządzenie do rejestracji prędkości i kierunku wiatru powinno być zamontowane w miejscu planowanej inwestycji w małą elektrownię wiatrową. Czujniki prędkości i kierunku wiatru powinny być umieszczone w miejscu, gdzie w przyszłości znajdzie się gondola turbiny. Tylko takie ich umieszczenie pozwala na wyliczenie dokładnej prognozy produkcji energii elektrycznej.

Ze względu na fakt, że gondola turbiny zawsze umieszczana jest na wieży, umieszczenie czujników w takim miejscu często wymaga użycia masztów pomiarowych. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, możesz go wypożyczyć od firm zajmujących się pomiarami wiatru lub zakupić go w naszym sklepie internetowych pod adresem sklep.wiatrometr.pl. Maszty produkowane przez WITROMETR.PL zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić przeprowadzenie pomiarów na wysokościach 10, 15 i 20 metrów możliwie niskim kosztem.


 

Jakiego rodzaju analizy będę mógł wykonywać w ramach usługi?

Dzięki usłudze "Obsługa rocznego pomiaru wiatru" będziesz mógł:

  • Analizować prędkość wiatru na wykresie, który został specjalnie zoptymalizowany do przeglądania bardzo dużej ilości danych. Wykres umożliwia wyświetlanie danych z całego pomiaru oraz ich zawężanie, tak abyś mógł przeanalizować każdą pojedynczą godzinę. Zawężanie wyświetlanego okresu odbywa się za pomocą bardzo intuicyjnych w obsłudze suwaków. Za każdym razem, kiedy załadujesz do systemu dane z rejestratora, będą one od razu widoczne na wykresie. 

 

  • Przeglądać i analizować kierunek wiatru na wykresie, który również posiada funkcjonalność zawężania wyświetlanego okresu czasu.

 

  • System będzie na bieżąco, po każdym załadowaniu danych, wyliczał i prezentował dla Ciebie średnią prędkość wiatru oraz wykresy rozkładu prędkości wiatru i róży wiatru. Pamiętaj, że pierwszy z nich stanowi podstawę do wyliczania prognozy ilości produkcji energii elektrycznej przez turbiny wiatrowe. Szczegóły na ten temat znajdziesz w rozdziale "Podstawy fizyki wiatru".

 

  • Podczas całego okresu ważności usługi, na podstawie załadowanych do systemu danych prędkości wiatru, będziesz mógł wyliczać w systemie prognozy produkcji energii elektrycznej, jaką wyprodukują dla Ciebie poszczególne turbiny wiatrowe. System pozwala na dodawanie własnych turbin wiatrowych jak i na korzystanie z bazy WIATROMETR.PL. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w rozdziałach "Wprowadzanie danych elektrowni wiatrowych do systemu" oraz "Prognoza produkcji energii elektrycznej".

Jeśli przed zakupem omawianej usługi, będziesz chciał poznać wszystkie jej funkcjonalności bardzo dokładnie, przeczytaj rozdział "Instrukcja korzystania z usługi Obsługa rocznego pomiaru wiatru".


 

Dlaczego powinienem skorzystać z tej usługi zamiast analizować dane z pomiaru w arkuszu kalkulacyjnym?

Dokładny pomiar prędkości i kierunku wiatru wymaga zebrania olbrzymiej ilości danych. Jeśli dla przykładu założymy, że będziemy zapisywać prędkość i kierunek wiatru co jedną minutę, to po okresie jednego roku będziemy mieli ponad pół miliona rekordów. Jest to ilość zdecydowanie za duża, aby można było je efektywnie analizować za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na zakup bardzo dokładnego rejestratora, który zapisuje dane co 3 sekundy. Wtedy w ciągu roku zarejestrujemy 10 milionów danych. Jest to ilość, z którą nie poradzi sobie nawet najlepszy arkusz kalkulacyjny. 

Pamiętaj, że system WIATROMETR.PL został specjalnie zaprojektowany i stworzony z myślą o analizie właśnie bardzo dużej ilości danych dotyczącej prędkości i kierunku wiatru. Dzięki temu ich analiza jest szybka i łatwa. Dane są prezentowane są na bardzo przejrzystych wykresach, które bez problemu radzą sobie z tak dużą liczbą danych. Jeśli chcesz dobrze zaplanować inwestycję w małą elektrownię wiatrową to opisywana usługa jest z pewnością rozwiązaniem idealnym dla Ciebie.


 

Jaki jest koszt usługi i przez jak długi okres od zakupu usługi będę mógł z niej korzystać?

Koszt zakupu usługi wynosi 119,00 zł. Cena zawiera podatek VAT w wysokości 23%. Pamiętaj, że do każdego urządzenia do rejestracji prędkości i kierunku wiatru produkowanego przez WIATROMETR.PL, dokładamy kupon z kodem aktywującym opisywaną usługę na rok czasu. W przypadku zakupu takiego urządzenia, nie musisz dodatkowo płacić za tą usługę.

Podana cena obejmuje obsługę rocznego pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Uwaga! okres ten liczy się nie od momentu aktywacji usługi, a od daty pierwszego rekordu przesłanych danych. Dzięki temu masz pewność, że system zawsze pozwoli CI przeanalizować dane z całego roku. Po zakończeniu rocznego pomiaru, będziesz miał jeszcze możliwość przez okres jednego miesiąca wyliczania prognoz produkcji energii elektrycznej przez wybrane turbiny wiatrowe.


 

Lista stacji pogody, które są kompatybilne z usługą "Obsługa Rocznego Pomiaru Wiatru":

  • WS 2355 LACROSSE
  • WindLog firmy Rainwise
  • VELLEMAN WS3080 DCF
  • SOENS model 270009
  • LeNETmobile GSM data logger firmy Logic Energy
  • Conrad WS-0101

Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.